W drugą rocznicę śmierci Stanisława Łaskiego

W drugą rocznicę śmierci Stanisława Łaskiego, w siedzibie Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiej "Solidarności" odbył się wernisaż wystawy poświęconej temu znanemu karykaturzyście pisma "Wolny Związkowiec".

Współpracę z redakcją pisma „S” Huty Katowice, Łaski nawiązał w listopadzie 1980 r. W okresie „karnawału S” do czasu wprowadzenia stanu wojennego ukazało się kilkadziesiąt jego rysunków. Nie podporządkowując się komunistycznej dominacji i cenzurze, odważył się w nich komentować realia lat 1980 -1981

Po wprowadzeniu stanu wojennego za rysunki znieważające Leonida Breżniewa został aresztowany. Po wyjściu na wolność w bardzo złym stanie fizycznym i psychicznym powrócił do rodzinnego miasta - Biała Podlaska. Nękany rewizjami przez SB i zwalniany z pracy ukrywał się u przyjaciół. W 1983 r. wręczono mu „wilczy bilet” bez prawa powrotu do kraju. Wyjechał do miejscowości Fulda w RFN. Podczas pobytu na uchodźstwie współpracował z pismami „Fuelder Zeitung” i „Tygodnikiem Polskim” w Londynie. Brał udział w programach Jacka Kaczmarskiego w Radiu „Wolna Europa”. W listopadzie 1989 r. uczestniczył w rozbieraniu „muru berlińskiego”.

Do kraju powrócił w lipcu 1991 roku. Zmarł 25 listopada 2013 r.

Autorem opracowania wystawy jest znany śląski plastyk Łukasz Kobiela, Konsultantem wystawy - dr Tomasz Kurpierz (OPEP IPN Katowice). Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Ekspozycję przygotowało Stowarzyszenie "Porozumienie Katowickie 1980".

Zobacz relację z wystawy: Stanisław Łaski - niepokorny rysownik "Solidarności"