39 lat temu podpisano Porozumienie Katowickie

Prezydent Andrzej Duda, Upamiętniamy wszystkich, którzy wnieśli swój wkład w negocjacje i doprowadzenie do zawarcia Porozumień Katowickich. Dokonanie to na zawsze zapisało się chlubnie zarówno w biografiach bohaterów tamtych dni, jak i w naszej historii.

11 września 2019 r. w Dąbrowie Górniczej odbyły się obchody z 39. rocznicy podpisania Porozumień Katowickich. W uroczystości wzięli udział m.in. sygnatariusze Porozumienia Katowickiego 1980, poczty sztandarowe oraz kierownictwo NSZZ Solidarność, politycy, władze wojewódzkie i samorządowe.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w kościele pod wezwaniem św. Antoniego z Padwy. Następnie uczestnicy złożyli kwiaty pod Krzyżem znajdującym się na terenie dawnej Huty Katowice i przeszli pod pomnik Porozumienia Katowickiego, gdzie odbyła się główna część obchodów.

Upamiętniamy wszystkich, którzy wnieśli swój wkład w negocjacje i doprowadzenie do zawarcia Porozumień Katowickich. Dokonanie to na zawsze zapisało się chlubnie zarówno w biografiach bohaterów tamtych dni, jak i w naszej historii. Wszyscy Państwo byli współautorami wielkiego historycznego zwycięstwa. Sierpień 1980 zasługuje na trwałe miejsce nie tylko w polskich, ale także europejskich i światowych podręcznikach. Wielki ruch „Solidarności” dał początek przełomowym zmianom w skali całej Europy, które sprawiły, że możemy dzisiaj żyć w suwerennym, demokratycznym kraju, w jednoczącej się Europie i w lepszym, bardziej otwartym oraz współpracującym świecie” – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników obchodów.

Odczytany został również list od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. „Porozumienia Katowickie to jeden z ważnych etapów polskiej drogi do wolności. […] Dziś mamy obowiązek przypomnieć, że odwaga robotników Śląska i Zagłębia przyczyniła się do legalizacji Solidarności, a tym samym do upadku komunizmu w Polsce i Europie. 39 lat temu, w sierpniu 1980 roku, fala strajków uświadomiła komunistycznej władzy siłę naszego Narodu. Pokazała męstwo Polaków w obronie podstawowych wartości: wolności, sprawiedliwości społecznej, ludzkiej godności” – napisał premier.

Porozumienia Katowickie zawdzięcza swoją nazwę porozumieniu wynegocjowanemu 11 września 1980 r. w Hucie Katowice pomiędzy Komisją Rządową i Międzyzakładowym Komitetem Robotniczym. Było to czwarte, po gdańskim, szczecińskim i jastrzębskim, porozumienie, które dzięki zapisowi o obowiązywaniu Porozumienia Gdańskiego na terenie całego kraju, dało możliwość tworzenia i funkcjonowania w Polsce Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych.

Zobacz galerię: http://www.porozumieniekatowickie1980.pl/galerie/fotografie/39-rocznica-podpisania-w-hucie-katowice-porozumienia-katowickiego